בלט דיסק

בלט דיסק הינה בעיה אורתופדית מוכרת שעלולה לגרום לכאבים עזים ולהגבלה תפקודית.

 

מקור הבעיה בדיסק הבין חולייתי, המפריד בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה ובנוי מרקמת סחוס עבה.

הדיסק מאפשר תנועה בין החוליות ומהווה ,למעשה, בלם זעזועים של הגוף. המבנה הייחודי הזה מאפשר את התנועתיות הרבה של החוליה ,מול היציבות של עמוד השדרה.
הנעת עמוד השדרה לכיוונים שונים מפעילה עומס על הדיסק הבין חולייתי .


בלט הדיסק יכול להיגרם כאשר שלמות הטבעת הסיבית הסחוסית נפגמת, מה שגורם לזליגה של החומר הרך, הג'לטיני, אל תוך ומעבר לגבולות הטבעת הסיבית מרבית בלטי הדיסק נגרמים בעת כיפוף לפנים, מנח שמגביר רבות את לחץ החוליות על הדיסק ומשפיע על בריחת הגרעין הג'לטיני לאחור .

הלחץ הדיסקלי האחורי גורם למעיכת סיבי העצב ואז צפויות תחושות רבות שאופייניות למעורבות מערכת העצבים, כמו כאב, חום, שריפה, נימול, אובדן או התעצמות תחושה. 


כיצד נאבחן? אבחון של בלט דיסק אפשרי בבדיקות הדמיה, כגון CT או.MRI
כיצד נטפל בבלט דיסק? מרבית בלטי הדיסק מטופלים בשיטות שמרניות כגון פיזיותרפיה , אוסטאופטיה או כירופרקטיקה. מטרתן העיקרית היא להפחית את הלחץ הדיסקלי על העצב ובעקבות כך- הפחתת הסימפטומים. במצבים שבהם קיימת חולשה שרירית, שנגרמת כתוצאה מהלחץ הדיסקלי על העצב ממשיכים בהתערבות כירורגית על ידי מנתח-מומחה לעמוד השדרה.


כיצד נמנע בלט דיסק?

יציבה נכונה, פעילות גופנית סדירה ושימוש נכון ומושכל בגוף הם גורמים חשובים בהפחתת הסיכון לבלט דיסק. אלו הן גם הדרכים היעילות ביותר, והמוכחות מחקרית, בהתמודד עם הבלט אם וכאשר הוא מאובחן .

 

בשנים האחרונות תופסת שיטת מקנזי מקום מרכזי בהתמודדות מוצלחת עם בלטי הדיסק. על פי התיאוריה מאחורי השיטה ,במצב של בלט דיסק קיימת הפרעה מפרקית שמפחיתה את התנועה בין החוליות ומקשה עליה. ההפרעה גורמת לעומסים גבוהים על המפרק, ולכן לכאב.

 


במסגרת ההערכה, האיבחון והטיפול בשיטת מקנזי נאתר את התנועה המשפרת את טווחי התנועה המוגבלים בעת ההתקף, ונפחית את הכאב. בדרך כלל אתן תרגיל אחד לתרגול בבית וכן הדרכה ברורה ומדויקת לישיבה נכונה, שתורמת לשיפור המצב

 

GlobalEx         טל: 03-6760602

ת.ד. 7639, רמת גן מיקוד 52176

סטודיו Fly | פילאטיס, גארודה, תנועה | כתובת: חיסין 5 תל אביב | טלפון: 0544619502 | מייל: studioflypilates@gmail.com

סטודיו Fly | פילאטיס, גארודה, תנועה

כתובת: חיסין 5 תל אביב

טלפון: 0747020302

פקס: 077-7860680

נייד: 0544619502

מייל: studioflypilates@gmail.com